Μεσσηνιακός - Μαύρη Θύελλα 1-1 στο ντέρμπι της χρονιάς - kalamatanews.gr - ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΑ ΝΕΑ ONLINE-KALAMATANEWS.GR

Μεσσηνιακός - Μαύρη Θύελλα 1-1 στο ντέρμπι της χρονιάς

Share This
Περισσότεροι από 4000 φίλαθλοι παρακολούθησαν το μεγάλο ντέρμπυ της πόλης ανάμεσα σε Μεσσηνιακό και Μαύρη Θύελλα και είδαν τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Η Μαύρη θύελλα προηγήθηκε στο 15' με τον Αλέκο Καραχάλιο και ο Μεσσηνιακός ισοφάρισε στο 82' με τον Κώστα Αργυρόπουλο.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Mεσσηνιακός: Κυριακόπουλος, Νινιός, Μπαστακός, Κουρεντζής, Μπιμπίρης,  Δασκαλάκης, Αργυρόπουλος,  Ταχματζίδης,  Βιτάλι, Τσουλάκος,  Χελάς.
Καλαμάτας: Ριγανάς, Τσόπελας, Τριανταφυλλάκης, Καντούτσης, Σκαρλάτος, Τσιμικλής,  Καραχάλιος, Αλιού, Οντσβόνγκ, Πούτσης,  Καλαντζής.
Βγήκαν για προθέρμανση οι παίκτες της Καλαμάτας. Από τον Μεσσηνιακό μόνο οι δύο τερματοφύλακες Κυριακόπουλος και Κόκκαλης έχουν κάνει την εμφάνιση τους για ζέσταμα. Τώρα έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας καθώς και το διαιτητικό τρίο του αγώνα.
Από τα μεγάφωνα  ακούγεται ο ύμνος του Μεσσηνιακού.Ήδη οι φίλαθλοι της Καλαμάτας τοποθετούνται στην βόρεια κερκίδα του γηπέδου του Μεσσηνιακού. Επίσης, όλο και περισσότερος κόσμος καταφθάνει στο γήπεδο.Και πάλι ο ύμνος του Μεσσηνιακού ακούγεται από τα μεγάφωνα, 20 λεπτά περίπου πριν την έναρξη του ματς. Περίπου 1.000 άτομα βρίσκονται αυτή τη στιγμή στις εξέδρες ενώ η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται.Στα αποδυτήρια οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες μετά το τέλος του ζεστάματος που έκαναν… Όλα έτοιμα….Την εμφάνιση τους στο γήπεδο έκαναν μόλις τώρα ο Μεσσηνιακός και η Καλαμάτα και βρίσκομαστε στην τελική ευθεία για την έναρξη του αγώνα.
ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ….
4′ Ευκαιρία για τον Μεσσηνιακό. Σουτ Τσουλάκου έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Ριγανά.
8′ Ωραία απέφυγε ο Πούτσι τον Νινιό από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, ο Καλαντζής έκανε το κοντρόλ με το στήθος, όμως ο Κουρεντζής παρενέβη και απομάκρυνε.
11′ Ο Καλαντζής θα ταλαιπωρήσει τον Νινιό από τα αριστερά, θα κάνει το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι για τον Πούτση ο οποίος σχεδόν ολομόναχος έπιασε… αέρα.
13′ Μακρινό-άστοχο σουτ του Δασκαλάκη.
15′ ΓΚΟΛ για την Καλαμάτα. Ο Πούτσης θα πασάρει στον Καλαντζή, εκείνος θα στρώσει την μπάλα για τον Καραχάλιο που με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κυριακόπουλου.
17′ Σουτ του Ταχματζίδη η μπάλα λίγο άουτ.
21′ Σουτ Καλαντζή η μπάλα άουτ.
Συμπληρώσαμε μισή ώρα αγώνα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού. Η Καλαμάτα προηγείται με 0-1 από το 15′  με το γκολ του Αλέκου Καραχάλιου.
30′  Σουτ Ταχματζίδη η μπάλα ψηλά άουτ.
Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αγώνα για παίκτη της Καλαμάτας και την αντικρίζει ο Σκαρλάτος.
33′ O Tσουλάκος έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα άλλαξε πορεία με τον Ριγανά να μπλοκάρει.
Σε άλλα παιχνίδια του ομίλου. Παναρκαδικός – ΠΑΟ Βάρδας 1-0.
Kίτρινη κάρτα στον Αλιου.
ΤΕΛΟΣ Α” ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ…ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 0-1 ΜΕ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΥ
ENAΡΞΗ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Πάνω από 2.500 φίλαθλοι παρακολουθούν το παιχνίδι.
48′ Κίτρινη κάρτα στον Κυριακόπουλο.
51′ Σουτ μακρινό του Τσουλάκου η μπάλα έφυγε άουτ.
57′ Έχει πέσει ο ρυθμός του ντέρμπι. Τίποτα το αξιόλογο μέχρι στιγμής.
58′ Κίτρινη κάρτα στον Τσουλάκο για διαμαρτυρία.
62′ Πρώτη αλλαγή για τον Μεσσηνιακό. Ο Σπανός αντικαθιστά τον Μπαστακό.
63′ Πρώτη αλλαγή και για την Καλαμάτα. Εκτός ο Αλιού, μέσα ο Ρήγας.
64′ Σέντρα – σουτ του Νινιού, μπλόκαρε ο Ριγανάς.
69′ Κίτρινη κάρτα στον Οντσβόνγκ.
70′ Δεύτερη αλλαγή για Καλαμάτα. Εκτός ο Καραχάλιος. Μέσα ο Αθανασόπουλος.
75′ Κίτρινη κάρτα ο Σπανός.
80′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους.  Μπήκε ο Τσουκάλης, βγήκε ο Ταχματζίδης.
83′ ΓΚΟΛ Ο ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ 1-1 ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟ μετά από σύγχυση στην άμυνα της Καλαμάτας.
84′ Τρίτη αλλαγή για Μεσσηνιακό… Βγήκε ο Χελάς. Στη θέση του ο Κουκούτσης.
88′ Κίτρινη κάρτα στον Νινιό.
ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ…ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1